AKTUALNOŚCI

Wyjątkowe gry i warsztaty na Festiwalu Historii bez Liku

12 września 2019

Podczas Targów Książki i Prasy Historycznej w Centrum Spotkania Kultur w specjalnej strefie przygotowanej przez Muzeum Historii Polski odbędą się wyjątkowe warsztaty oraz gry. Zapraszamy do CSK w dniach 18-20 września!

Za wyjątkową strefę odpowiada Muzeum Historii Polski. Co w niej znajdziemy? Zobaczcie sami!

Dwaj panowie K czyli o pakietach edukacyjnych Muzeum Historii Polski

Nie od dziś wiadomo, że biograficzne opowieści są o wiele ciekawsze niż podręczniki do historii. Dlatego, tworząc nasze programy edukacyjne sięgamy do biografii – tych znanych i nieznanych osób. Tym razem zapraszamy na warsztaty, których podstawę stanowią nasze pakiety edukacyjne. Ich punktem wyjścia są biografie dwóch postaci: Jana Karskiego i Tadeusza Kościuszki.

Opowieść w pakietach toczy się dwutorowo: z jednej strony opowiadamy historię życia bohatera, z drugiej uzupełniamy, rozszerzamy ją ciekawymi źródłami: dokumentami, fotografiami, wspomnieniami.  Ogromnym atutem materiałów jest bogactwo źródeł  oraz  ich atrakcyjna forma graficzna. Ważną część pakietów stanowi moduł Baza wiedzy zawierający m.in. słowniki biograficzny i pojęć oraz materiały dydaktyczne adresowane do nauczycieli.

Podczas warsztatów opowiemy o procesie tworzenia tych materiałów, zaprezentujemy ich możliwości i wskażemy jak można je wykorzystać podczas lekcji historii.

Gry od Muzeum Historii Polski

Na stanowisku edukacyjnym zapraszamy do zapoznania się grami przygotowanymi przez Muzeum Historii Polski:

Odkryj II RP – gra pozwalająca uczniom na poznanie II Rzeczypospolitej. Gracz wciela się w rolę przedwojennego przedsiębiorcy, który podejmuje się realizacji różnych zleceń. Aby je wykonać, musi zdobyć potrzebne materiały i narzędzia – składniki zlecenia, które wykupuje się w poszczególnych regionach II RP za posiadany kapitał.

Gracze poruszają się między 8 regionami II RP. W każdym z nich wykonują różne działania (zadania, aktywności, minigry), które prowadzą do zdobycia kapitału lub składnika zlecenia.

Czas gry to lata od 1935 roku, do 1939, bez II wojny światowej.

Dekada 1979-1989 – gra rozgrywa się w okresie od 1979 do 1989 roku. Uczestnicy wcielają się w rolę obywatela, który ma na utrzymaniu rodzinę i stara się godnie przeżyć ten czas. Może on zaangażować się w działalność opozycyjną jednocześnie pamiętając o zagrożeniach, które niesie ze sobą sprzeciwianie się władzy PRL. Gracze poruszają się między 10 punktami (rozstawione roll-upy) rozłożonymi na terenie szkoły. Związane są one z różnymi wydarzeniami z okresu od 1979 do 1989 roku.

Budowanie miasta – gra planszowa pokazująca zasady budowania średniowiecznych miast.

Gra karciana „Poczet królów i książąt polskich”  –  edukacyjna rodzinna gra karciana na zasadach „Czarnego Piotrusia”.

Wstęp całkowicie bezpłatny! Więcej o Targach Książki i Prasy Historycznej