INFORMACJE PRAKTYCZNE

DOJAZD DO LUBLINA

PODRÓŻ SAMOLOTEM

Jednym z ogromnych atutów Portu Lotniczego Lublin jest jego centralne położenie geograficzne w odniesieniu do wszystkich miast w regionie. Podróż z lotniska do Lublina zajmuje zaledwie 25-30 minut. Komunikację zapewniają regularne połączenia kolejowe oraz autobusowe.

Lokalizacja:
ul. Króla Jana III Sobieskiego 1, 21-040 ŚwidnikInformacja:
+48 81 458 1444
www.airport.lublin.pl

PODRÓŻ POCIĄGIEM

Dworzec Główny PKP w Lublinie znajduje się na południe od centrum miasta, przy placu Dworcowym, na granicy dzielnic Za Cukrownią i Dziesiąta. Przed Dworcem znajduje się pętla trolejbusowa linii 150, połączenia z centrum miasta zapewniają także autobusy: 001, 013, 028, 034, 045. W bliskim sąsiedztwie dworca także trasy linii trolejbusowych 151, 152 i 160 (przy pl. Bychawskim). Przed wejściem znajduje się duży postój TAXI.

W pobliżu dworca znajduje się również Dworzec Południowy PKS, z jego bezpośrednich okolic odjeżdżają też autobusy i busy prywatnych przewoźników, między innymi do Biłgoraja, Bychawy, Krzczonowa, Żółkiewki, Zakrzówka i Świdnika.

Lokalizacja:
pl. Dworcowy 1, 20-408 Lublin
Informacja:
+48 703 20 20 20 (Przewozy regionalne)
197 57 (PKP Intercity)
www.rozklad-pkp.pl

PODRÓŻ AUTOBUSEM

Dworzec Autobusowy PKS znajduje się w centrum Lublina, w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej. Tuż obok znajduje się stacja rowerów miejskich. W odległości spaceru jest zabytkowe Stare Miasto.

Lokalizacja:
Aleja Tysiąclecia 6, 20-121 Lublin
Informacja:
+48 81 710 49 68
www.lubelskiedworce.pl

PODRÓŻ SAMOCHODEM

Dojazd autem do Lublina z każdym rokiem staje się coraz łatwiejszy za sprawą budowy nowych dróg dojazdowych oraz obwodnicy Lublin.

Ważniejsze połączenia drogowe, dzięki którym można dojechać do Lublina:

  • DK 17 Warszawa - Hrebenne (kierunek Lwów)
  • DK 19 Białystok - Rzeszów
  • DK 12 Żary – Dorohusk.

TRANSPORT W CZASIE FESTIWALU

KOMUNIKACJA MIEJSKA

Lublin jest jednym z czterech miast w Polsce, poza Gdynią, Sopotem i Tychami, w którym możemy spotkać – oprócz autobusów – liczne trolejbusy. Dokładny rozkład jazdy komunikacji miejskiej dostępny jest na stronie ZTM Lublin - Planowanie podróży, informacji o połączeniach można także szukać w aplikacji „Jak dojadę”.

ROWER MIEJSKI

Lubelski Rower Miejski został oficjalnie otwarty we wrześniu 2014 roku i liczył 40 stacji rowerowych oraz 400 rowerów. Obecnie jest to już 96 stacji i 951 rowerów, w tym 2 stacje i 20 rowerów dla dzieci. 5 stacji i 41 rowerów pojawiło się na terenie Świdnika. Operatorem systemu LRM jest Nextbike Polska Sp. z o.o., który obsługuje także systemy w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Białymstoku oraz Opolu. We wszystkich tych miastach użytkownicy Lubelskiego Roweru Miejskiego mogą korzystać z rowerów przy użyciu numeru telefonu i PIN-u LRM, podobnie jak posiadacze kont z innych miast, będąc w Lublinie.

STREFA PŁATNEGO PARKOWANIA

Strefa Płatnego Parkowania obowiązuje od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 17.00.

Uiszczenie opłaty przez parkującego w SPP następuje przez:

  • wykupienie biletu parkingowego przy użyciu parkomatu (opłata bilonem lub poprzez Kartę Biletu Elektronicznego, doładowaną w BSPP),
  • wykupienie abonamentu parkingowego,
  • płatności mobilne (CityParkApp, mobiPARKING)

NOCLEGI

Na terenie Lublina, jak na akademickie miasto przystało, zlokalizowanych jest mnóstwo hoteli, hosteli, apartamentów lub pokojów do wynajęcia. Aktualne zestawienie jest dostępne na stronie miasta, warto także skontaktować się z biurem zakwaterowania Organizatora:

Informacja:
+48 609 678 321
joanna.ros@wtcpoznan.pl

ZWIEDZANIE LUBLINA

Lublin nazwany jest Bramą Unii Europejskiej na Wschód. Jest to największe i najprężniej rozwijające się miasto po tej stronie Wisły, dzięki czemu bywa postrzegane jako stolica wschodniej Polski.

Bogata historia oraz położenie w wielokulturowym tyglu stanowią o jego szczególnych walorach. Lublin jest bowiem miejscem, w którym współistniały zachodnie - katolickie, wschodnie - prawosławne i żydowskie kultury, co znalazło swoje szczególne odbicie w różnorodnej architekturze, topografii, a także wpłynęło na rozwój społeczno-kulturowy miasta. Wszystkie te cechy stanowią o niezwykłym kolorycie lokalnym i wpływają na wyjątkową wartość miasta, czyniąc go niezwykle atrakcyjnym dla turystów.

Jako miasto styku trzech kultur (chrześcijańskiej, prawosławnej i żydowskiej), Lublin i region lubelski symbolizują:

  • europejską ideę integracji,
  • dziedzictwo demokracji i tolerancji,
  • ideę dialogu pomiędzy kulturami Zachodu i Wschodu.

TU MUSISZ ZAJRZEĆ!

Stare Miasto z licznie zachowanymi oryginalnymi budynkami historycznymi, przedstawiającymi ślady gotyku, renesansu, baroku i klasycyzmu. Znajdują się tutaj liczne zabytki, w tym pozostałości murów miejskich (bramy: Krakowska i Grodzka oraz Baszta Gotycka), renesansowe kamienice, dawny ratusz (Trybunał Koronny) stojący na środku rynku, archikatedra i Wieża Trynitarska, bazylika dominikanów, czy Teatr Stary. Wewnątrz murów znajduje się plac Po Farze, a przed Bramą Krakowską – plac Łokietka. Poza granicami murów miejskich na terenie dzielnicy administracyjnej Stare Miasto znajduje się Zamek z Kaplicą Zamkową. W roku 2007 zespół architektoniczno-urbanistyczny lubelskiego Starego Miasta został wpisany na listę pomników historii.

Taras widokowy na Zamkowym Zamku Lubelskim na szczycie wieży (Donjon) oferuje spektakularną panoramę Starego Miasta i miasta. W Zamku znajduje się kaplica Świętej Trójcy z freskami rosyjsko-bizantyjskimi, namalowanymi w pierwszej połowie XV wieku, które są unikalnym przykładem współistnienia kultur Europy Wschodniej i Zachodniej w Lublinie.

Państwowe Muzeum na Majdanku - miejsce zachowania pamięci o ofiarach hitlerowskiej okupacji podczas II wojny światowej.

Yeshiva Chachmei Lublin (Lubelska Szkoła Mędrców): historyczny budynek, który dawniej służył jako największa i najbardziej prestiżowa szkoła rabiniczna na świecie (dziś znajduje się tu hotel Ilan 4*). Przez wiele stuleci Lublin był kwitnącym ośrodkiem kultury hebrajskiej i jidysz, gdzie studia judaistyczne rozwinęły się tak bardzo, że miasto często nazywane było Jerozolimą Królestwa Polskiego, a nawet żydowskim Oksfordem. Lublin był siedzibą jednej z największych społeczności żydowskich w Polsce, tuż za Krakowem.

Międzynarodową sławę Lublina przypisuje się Isaacowi Bashevisowi Singerowi, laureatowi Nagrody Nobla w dziedzinie literatury z Lubelszczyzny, który w jednej ze swoich wysoko cenionych powieści „Magik z Lublina”, opisał życie społeczności żydowskiej w XIX wieku.

Brama Grodzka, zwana także Bramą Żydowską, stanowiła historyczną granicę między miastem chrześcijańskim a miastem żydowskim. Obecnie umiejscowiony jest tam Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN”, samorządowa instytucja kultury działającą rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii. Upamiętnia obecność Żydów w Lublinie, ponieważ posiada multimedialną wystawę przedstawiającą dzielnicę żydowską, która istniała w Lublinie przed 1939 r. Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Lubelska Trasa Podziemna to ok. 280-metrowa trasa turystyczna biegnąca pod Rynkiem i kamienicami Starego Miasta. Trasa powstała w wyniku połączenia kilkunastu z licznych staromiejskich piwnic, których historia sięga początku XVI w., czyli stulecia największej świetności Lublina. Zostały one częściowo połączone korytarzami i w ten sposób pod miastem powstał podziemny labirynt. Dodatkową atrakcją podziemi są poniedziałkowe inscenizacje.
Lubelska Trasa Podziemna łączy dwa ważne dla Lublina miejsca: zaczyna się w dawnym ratuszu, czyli w centrum władzy świeckiej a kończy przy pozostałościach kościoła św. Michała Archanioła, skupiającego dawniej życie religijne miasta.

Browar Perłowa jest jednym z największych regionalnych producentów piwa w Polsce. W podziemiach browaru otwartego dla turystów znajduje się Podziemny Browar Perła. Podczas odkrywania jego zakamarków można poznać bogatą historię tego miejsca oraz związane z nim wydarzenia i liczby, tajniki procesu produkcji i składniki do warzenia piwa. W zabytkowych budynkach Browaru Perła mieści się również Perłowa Brew Pub & Restaurant - miejsce rekomendowane przez Slow Food Poland i Gault & Millau, letni klub muzyczny Radość (Joy), klub Nadzieja oraz nowoczesne, komfortowe Apartamenty Perła Browar, które są jednym zwycięzców Lubelskiego Miejsca Inspiracji.

Muzeum Wsi Lubelskiej jako jeden z największych skansenów w Polsce prezentuje różnorodność województwa, łącząc bogactwo architektury z lokalną tradycją. Dawne życie wsi, dworów i miasteczek obrazują eksponaty odzwierciedlające codzienną pracę ludzi, ożywiane regularnie podczas barwnych wydarzeń obrzędowych.

KULINARNA PRZYGODA W LUBLINIE

Jak przystało na kulturowy tygiel, również i kulinarna strona Lublina zachwyca i spełnia przeróżne oczekiwania smakowe. Wielokulturowa kuchnia to mieszanka kuchni żydowskiej, ukraińskiej, litewskiej, tatarskiej, węgierskiej czy nawet ormiańskiej. Region może pochwalić się ponad 150 tradycyjnymi produktami spożywczymi, jak np. pierogi z kaszą i z serem, cebularz czy cydr lubelski. W regionie znajdziemy także producentów znakomitych win (Winnica Las Stocki - Kazimierz Dolny i Winnica Solaris - Opole Lubelskie) czy piwa (Browar Perłowa).

Polecamy wizytę w lokalach biorących udział w programie Miejsce Inspiracji, wyróżniającego miejsca, które poza świadczeniem podstawowych usług gastronomicznych zapewniają gościom emocje i wrażenia związane z poznawaniem i doświadczaniem dziedzictwa oraz atmosfery Lublina. Program powstał w 2009 roku z inicjatywy Urzędu Miasta Lublin. W edycji 2018-2020 wyróżniono następujące miejsca:

https://lublin.eu/turystyka/miejsce-inspiracji/poprzednie-edycje/edycja-2016-2018/

LUBLIN NA PLANIE FILMOWYM

Lublin może poszczycić się już swoim aktorskim udziałem w wielkich produkcjach: zagrał w oskarowym „Lektorze” Niemcy i miasto Neustadt, amerykańsko-brytyjskim „Aryan Couple” miasto na Węgrzech, polsko-izraelskiej „Wiośnie 1941” nieokreślone polskie miasto. Zagrał w czołówce polskiego filmu fabularnego - „Kronice wypadków miłosnych” Andrzeja Wajdy, gdzie był dzielnicą żydowską, w „Sławie i Chwale” Kazimierza Kutza grał scenerię kresową. W filmie „Chopin pragnienie miłości” Jerzego Antczaka był Paryżem oraz Warszawą, zaś w „Ogniem i Mieczem” Jerzego Hoffmana kaplica lubelskiego zamku odgrywała kaplicę zamku zbaraskiego. W telewizyjnych serialach historycznych takich jak „Czarne Chmury” i „Modrzejewska” grał Warszawę, a we współczesnym „Determinatorze” był nieznanym miastem wojewódzkim. Teren Muzeum Wsi Lubelskiej posłużył za tło do filmów „Bitwa Warszawska 1920” w reżyserii Jerzego Hofmana oraz „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Nieopodal Lublina w Klemensowie na Roztoczu kręcone były zdjęcia do oskarowej „Idy” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Lublin zagrał wreszcie siebie w serialu „Wszystko przed nami”, w filmie fabularnym „Carte Blanche” w reżyserii Jacka Lusińskiego oraz w najnowszej produkcji fabularnej – w „Paniach Dulskich” w reżyserii Filipa Bajona.

Aplikacja „Turystyczny Lublin”

Aplikacja Turystyczny Lublin zapewnia profesjonalną obsługi turystów i została przygotowana w związku z obchodami Wielkiego Jubileuszu 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich. W rozbudowanej bazie miejsc obok atrakcji turystycznych i architektonicznych można znaleźć bazę gastronomiczną, noclegową, a także miejsca sprzyjające uprawianiu sportów, rekreacji czy też rozrywce. Aplikacja prowadzi do zabytków, muzeów, restauracji, kin, muzeów czy teatrów. Każde przedstawiane miejsce posiada opis, materiał zdjęciowy oraz przyporządkowanie na mapie. Aplikacja spełnia rolę rzetelnego, na bieżąco aktualizowanego informatora o wydarzeniach w mieście, umożliwia także spacer z audioprzewodnikiem po Starym Mieście. Do pobrania w AppStore, GooglePlay oraz WindowsStore.