AKTUALNOŚCI

Festiwal Historii bez Liku w ramach wieloletniego programu Niepodległa

29 maja 2019

Festiwal Historii Bez Liku włączony został do projektów realizowanych w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

W 2018 roku Polacy obchodzili stulecie odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości. W ramach okrągłej rocznicy powstał Program Wieloletni Niepodległa na lata 2017-2022, którego celem jest wzmacnianie wspólnoty obywatelskiej.

Decyzją Pełnomocnika Rządu do spraw Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej – Jarosława Sellina – Festiwal Historii bez Liku oraz XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich będą projektami realizowanymi w ramach programu Niepodległa.

Wydarzenia odbędą się w Lublinie w dniach od 18 do 22 września 2019 roku. Zjazd rozpocznie się w środę 18 września i potrwa do piątku 20 września w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. W ramach Festiwalu powstanie specjalnie zaaranżowana wioska historyczna, która stanie na Błoniach przy Arenie Lublin, tuż nad Bystrzycą.

Program Festiwalu Historii bez Liku

W dniach 19-20 września uczniowie okolicznych szkół wezmą udział w Żywej Lekcji Historii, z kolei od piątkowego popołudnia antyczno-średniowieczna wioska będzie otwarta dla wszystkich! Na jej terenie znajdą się namioty tematyczne, pyszne jedzenie oraz rzemieślnicy prezentujący swoje wyroby. Kolejnymi wydarzeniami, w ramach Festiwalu, będą Targi Książki i Prasy Historycznej oraz Festiwal Filmu Historycznego, które odbędą się w Centrum Spotkania Kultur (od środy do piątku). Następnie w sobotę i niedzielę, fani historii oraz gier będą mieli okazję spotkać się na terenie Targów Lublin, gdzie rozgrywane będą I Mistrzostwa w Historycznych Grach Wideo.

Kulminacyjnym momentem Festiwalu Historii bez Liku będzie spektakl rekonstrukcji historycznej zatytułowany Bogowie Wojny, który odbędzie się w piątek 19 września o godzinie 20:00 na stadionie Arena Lublin. W widowisku weźmie udział ponad 200 aktorów oraz najlepsze grupy rekonstrukcyjne z Polski i Europy. Wydarzenie będzie ewenementem na skalę europejską – widzowie zobaczą m.in. średniowieczne turnieje z udziałem najznamienitszych w kraju rycerzy, oblężenie barbarzyńskiej osady, czy przygotowania do walk słynnych greckich hoplitów.

Dlaczego warto?

Organizatorami Festiwalu i Zjazdu są Grupa MTP oraz Powszechne Towarzystwo Historyczne. Wydarzenia honorowym patronatem objął Prezydenta RP Andrzej Duda. Zaproszenie do komitetu honorowego, pod przewodnictwem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, przyjęli m.in. wicepremier i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin, rektor UMCS Stanisław Michałowski, a także rektor KUL Antoni Dębiński.

Celem zarówno Zjazdu jak i Festiwalu jest budowanie świadomości historycznej wśród wszystkich pokoleń Polaków. Organizatorzy głęboko wierzą, że przedsięwzięcia pozytywnie wpłyną na budowanie nowoczesnego narodu, dumnego ze swojej historii.

Jak zauważa Jarosław Sellin: – Odzyskanie Niepodległości i państwowości przez Polskę w 1918 roku było jednym z najważniejszych wydarzeń w naszej historii i stanowi dla nas okazję do radosnego świętowania i wzmacniania polskiej wspólnoty.

Lublin zaprasza! Każdy pasjonat historii – ten najmłodszy i nieco starszy znajdzie coś dla siebie
w szerokim programie przygotowanym przez organizatorów Zjazdu i Festiwalu Historii bez Liku.

Bilety na spektakl Bogowie Wojny dostępne tutaj